BUS

Halomi!

Vaknade för ca en timme sedan och har vart nere och käkat frulle, och köpt en B.U.S.. Jo jag vet, skit äckligt.. Brunutansol är så inte mig.

Men whatevere, jag kan ju knappt sola längre. Har fått pigmentfläckar på hela bröstet och ut mot armarna. Det är inte speciellt äcklig egentligen, eftersom det bara är vita fläckar på huden, känns inte men syns väldigt bra inomhus.. Men som tur är så syns dom inte efter två lagar brunutansol. Goodie! Som tur är så kan jag sola lite..

& det är exat vad jag tänker göra nu. Vi ska röra oss ner mot stranden, tänk er att Estland har en strand? När jag hör Estland så tänker jag på stora vita pitongbyggnader fula kläder & bleka människor.. Hehe, men nu ska jag bara fixa mig lite.. Puss

Jo alla säger att man blir super fläckig. Men någon som prövat den här? Är den bra?!!!

 

(Visited 81 times, 1 visits today)

88 Comments

  1. Rosa juli 18, 2009 at 11:58 f m

    Jag tänker på samma sak när jag hör Estland 😀

    Reply
  2. EMMI juli 18, 2009 at 11:58 f m

    Ja, i Estland finns det ju bara vita "pitongbyggnader" fula kläder & bleka människor.

    Reply
  3. Anonym juli 18, 2009 at 12:02 e m

    pitongbyggnader? Menar du på allvar 'betongbyggnader' så är det bara hemskt synd..

    Reply
  4. Anonym juli 18, 2009 at 12:05 e m

    du vet väl att såna där pigmentfläckar är jävligt farliga att sola? bara så att du vet… du borde ta reda på mer om sådana. bra att du använder brun utan sol istälet 😀

    Reply
  5. cissi juli 18, 2009 at 12:06 e m

    den suger balle.
    man blir orange/brun
    skit ful färg asso

    Reply
  6. victoria juli 18, 2009 at 12:09 e m

    Jaja , jag har den . Helt okej bra , man blir lite gul av den men är man redan lite brun blir det rätt snyggt :))

    Reply
  7. Lilya juli 18, 2009 at 12:10 e m

    fläckar! släng bort den bara.

    Reply
  8. Jonna juli 18, 2009 at 12:13 e m

    Jag testa den.. Den är as svår att få jämn !

    Reply
  9. Nikita juli 18, 2009 at 12:18 e m

    Halomi, är inte det en ost? Och den fungerade jättebra för mig, förutom att den bleknade konstigt.

    Reply
  10. Anonym juli 18, 2009 at 12:22 e m

    Den är jätte bra !!

    Reply
  11. frida juli 18, 2009 at 12:22 e m

    om du tar lite flera ggr så blir det okej. men mkt på en gång blir bus orange och fläckigt! 🙂

    Reply
  12. känd som eob juli 18, 2009 at 12:24 e m

    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se
    http://eobszone.blogg.se

    Reply
  13. Bella juli 18, 2009 at 12:26 e m

    ohh gud vad mysigt att gå till stranden xd hos mig regnar det 🙁

    Reply
  14. Anonym juli 18, 2009 at 12:27 e m

    Hej!

    Hoppas att jag inte stör.

    I min blogg får du följa min vardag som 17 år och sambo. Du får även ta del av mina fantastiska bilder då fota är ett stort intresse.

    Kika gärna förbi!

    Reply
  15. Anonym juli 18, 2009 at 12:37 e m

    de där vita fläckarna kan vara svamp. Men de går bort med salva.

    Reply
  16. Jeanette juli 18, 2009 at 12:39 e m

    jag använder åhlens egna B.U.S. den e faktiskt jättebra. blir inga fläckar och jag blir brun efter första lagret! jag vet, åhlens liksom men trots det så är d den bästa jag har provat. o den håller länge oxo!

    Reply
  17. Jossan juli 18, 2009 at 12:44 e m

    jag har den nu, den är jättebra ( =

    Reply
  18. e juli 18, 2009 at 12:51 e m

    jag tycker du passa skitbra i estland!
    där hör du hemma!
    stanna där!
    🙂

    Reply
  19. e juli 18, 2009 at 12:52 e m

    *passar

    Reply
  20. mathilda juli 18, 2009 at 12:58 e m

    Jag har provat den en gång, jag blev jätte fläckig :-(. den fasnade inte alls på benen:(.

    Reply
  21. Anonym juli 18, 2009 at 12:59 e m

    jag har prövat den man blir fin första dan sen efter ett tag ser man ut som en prickig koorv

    Reply
  22. ida juli 18, 2009 at 1:14 e m

    jag har den och jag tycker den är skitbra, men spraya en bit ifrån annars blir det rinnigt och gult.

    Reply
  23. Anonym juli 18, 2009 at 1:19 e m

    halomi är en ost, det betyder typ inte hej om du nu tror de xD hahahaha!

    Reply
  24. Catherine juli 18, 2009 at 1:19 e m

    Tjena! Prova sånna där servetter med brun utan sol som finns, funkar jättebra speciellt i ansiktet om man har lite färg sedan innan. Jag har inte blivit fläckig iaf 🙂

    Reply
  25. jana juli 18, 2009 at 1:20 e m

    dina pigmentfläckar kan vara svamp också! man får d när man solar för mycket har jag hört:s

    Reply
  26. Sandra Is The Shit! juli 18, 2009 at 1:32 e m

    jag tycker absolut inte att man blir fläckig, det beror helt ochhållet på hur man smörjer sig. och skitjobbigt med pigment fläckar, har EXAKT likadant, får på bröstet som går mot axlarna och en liten bit på armarna :S men oftast går det bort på sommaren när jag solar, och kommer tillbaka på vintern! det började när jag var ca 13-14 år och solade jättemycket solarium, nu solar jag ALDRIG solarium längre, ALLWAYS B.U.S nu för tiden och det är riktigt bra faktiskt 🙂

    föresten som hon ovanför mig skriver, fick höra av läkaren att det kan vara svamp, så jag köpte ett "shampo" på apoteket som heter SELSUN, funkar faktiskt! 😀

    BTW, gillar din blogg 🙂

    Reply
  27. Julia juli 18, 2009 at 1:41 e m

    det blir ganska ful orange färg av den…

    Reply
  28. elin juli 18, 2009 at 1:48 e m

    Nejnejnej!!
    Använd INTE den!!
    Man får helt orange färg och blir jätte, jätte fläckig!
    Ser hemskt ut!
    Har fått skrubba mej i timmar o inte riktgigt fått bort den än . .

    Reply
  29. tess juli 18, 2009 at 1:59 e m

    Om man skrubbar kroppen först och ta bort den gamla huden så blir det oftast inte fläckigt, men det bästa är att använda en brunutansol cream!

    Reply